Polskie przelewy oraz zagraniczne za 0 PLN!

Jak bezpiecznie płacić kartą w sklepach online?

  • Demo Image

Zarówno w Polsce jak i za granicą coraz częściej płatności gotówkowe są zastępowane przez płatności kartą płatniczą. Także w Internecie. Czy takie operacje są bezpieczne i jak odpowiedzialnie korzystać z takiej formy płatności? Dowiesz się w artykule.

Formy płatności kartą w Internecie 

Raport „Płatności cyfrowe 2019” opublikowany przez Izbę Gospodarki Elektronicznej wskazuje, że 44% osób korzysta z płatności elektronicznych. Wśród możliwości płatności online wyróżnia się:

  •  Pay-By-Link – szybkie przelewy przez dane serwisy np. Przelewy24, Dotpay, eCard.
  •  Płatność kartą
  •  Płatność BLIK
  •  Przelew tradycyjny

Karta płatnicza – rodzaje 

Najbardziej popularne wśród kart płatniczych to:

  • karta debetowa – płatność kartą debetową dokonujemy z środków które faktycznie posiadamy. Karta zawsze  jest połączona z kontem osobistym lub firmowym.
  • karta kredytowa – działa na zasadzie podobnej do karty debetowej ale w tym przypadku płacimy z środków które są przyznawane przez bank w obrębie przyznanego limitu kredytowego.
  • karta obciążeniowa – to połączenie karty debetowej i kredytowej – to połączenie karty kredytowej i debetowej. Oznacza to, że karta jest połączona z kontem ale możemy płacić nią w ramach limitu kredytowego.
  • karta pre-paid (przedpłacona) – to karta na którą wpłacamy określoną sumę pieniędzy.  Ten rodzaj karty nie jest powiązany z kontem.

Płatność w sklepach internetowych 

Płatność kartą w sklepach internetowych jest prosta i intuicyjna. Aby tego dokonać  wystarczy wybrać rodzaj karty oraz podać podstawowe dane czyli: imię i nazwisko, numer karty, data ważności oraz kod bezpieczeństwa tzw. CVC.

W sklepach internetowych, po pierwszej płatności istnieje możliwość zapamiętania danych, dzięki czemu nie ma konieczności wpisywania ich ponownie przy kolejnych zakupach.

Płatność kartą jest dokonywana natychmiastowo.                                                                                korystanie

Jak bezpiecznie płacić przez Internet? 

Dane statystyczne pokazują, że co roku przybywa grono klientów którzy płacą kartą płatniczą podczas zakupów w Internecie. Część klientów ma jednak obawy o bezpieczeństwo takiej transakcji, która wbrew pozorom, przy zachowaniu odpowiednich zasad jest w pełni bezpieczna.

Co więcej, przy płatności kartą Visa lub Mastercard użytkownicy mogą skorzystać z opcji Chargeback. Jest to program ochrony konsumentów, którzy mają prawo zgłosić do banku reklamację o zwrot środków w przypadku niezadowolenia z produktu, pomyłce technicznej w rozliczeniu transakcji lub w sytuacji kradzieży gotówki podczas płacenia kartą.

Aby zachować bezpieczeństwo podczas płatności kartą polecamy abyście:

– dokonywali zakupów tylko w zaufanych i sprawdzonych serwisach z  usługą 3D Secure

– przed dokonaniem zapłaty sprawdzili czy strona internetowa jest zabezpieczona protokołem SSL. Adres powinien zaczynać się od „https” lub przed adresem widoczna jest zamknięta kłódka.

– podczas płatności nie korzystajcie z publicznego Wi-Fi

– płatności realizujcie tylko z prywatnego sprzętu

– sprawdźcie czy komputer ma zainstalowany program antywirusowy

– w żadnym przypadku nie podawajcie nikomu danych z karty płatniczej

– dane zawsze przechowujcie w bezpiecznym miejscu, bez dostępu do osób trzecich

– ustawce dzienny limit płatności kartą online.

Płatność kartą w sklepach zagranicznych 

Najważniejszą zaletą przy płatności kartą jest szybkość dokonywania płatności, wygoda oraz zabezpieczenia takiej płatności. Do wad możemy zaliczyć ryzyko, że w przypadku kradzieży karty dane na niej zawarte dają możliwość swobodnego zakupu przez Internet, a także fakt, że nie mamy świadomości, że ktoś tą kartą płaci w danym momencie.

O płatności kartą przez Internet wiemy już sporo, a jak wyglądają płatności kartą w sklepach zagranicznych?

Całość odbywa się na takich samych zasadach – jednak musimy liczyć się z ryzykiem kosztów przewalutowania. Koniecznie zwróćcie uwagę w jakiej walucie podana jest kwota do zapłaty, jeżeli jest to PLN to znaczy, że jest to usługa DCC, jeżeli podana jest waluta obca – to znaczy, że kwota zostanie przewalutowana przez bank po kursie bankowym, który niestety – nie zawsze jest korzystny. Do tego mogą dojść koszty prowizji pobieranej przez bank za daną transakcję.

Aby uniknąć takich kłopotów, przy płatności w walucie obcej np. EUR, USD, GBP, CHF warto zapłacić kartą do konta walutowego. Banki posiadają atrakcyjne oferty prowadzenia kont walutowych, w których obowiązuje zasada, że jedno konto jest dla jednej waluty.

Jeżeli robicie zakupy najczęściej w europejskich sklepach – wybierzcie konto w walucie EUR, jeżeli najczęściej kupujecie na portalach chińskich – załóżcie konto w USD. Po założeniu takiego konta należy wpłacić środki w danej walucie.

Nie musicie wychodzić z domu, aby tego dokonać – środki możecie wymienić i wpłacić na swoje konto poprzez serwisy internetowe do wymiany walut.  W takich serwisach kursy walut są atrakcyjne, a całość odbywa się szybko i bezpiecznie.

Dla przykładu: w serwisie Amronet.pl wysyłka waluty EUR polskiego banku zawsze jest bezpłatna, a jeżeli przelew jest robiony do banku zintegrowanego to czas oczekiwania na przelew to jedynie 30 minut.

  • Demo Image

Udostępnij innym